Plesk Panel ve cPanel Nedir?

Kontrol panelleri arasında en çok Plesk Panel ve cPanel tercih ediliyor. Bu paneller sayesinde site yöneticileri her türlü bilgilerini güvenle internet ortamında saklayabiliyor. Her iki panel geniş kullanıcı ara yüzüne sahip olduğundan dolayı, kullanımı daha kolay hale getiriyor.

Özellikle performans açısından oldukça kullanışlı olan Plesk Panel ve cPanel sayesinde artık hosting yönetimi daha kolay hale gelmiştir. CPanel, PHP tabanlı olup siteleri yönetmeyi yardımcı olmaktadır. Kontrol panel olarak bilinen ve her türlü sistem ayarlarını kolay bir şekilde yapmaya yardımcı olan cPanel sayesinde artık Linux sunucularda müşteriler işlemlerini basit bir şekilde yapabiliyor.

Plesk Panel ise ticari hosting otomasyonu olarak tanımlanır. Bu panel sayesinde site yöneticileri sitelerine kolay bir şekilde ekleme yapabiliyor. Böylece tüm dosyalar ve içerikler hostinge kaydolarak yönetim daha kolay hale gelmiştir.

Plesk Panel ve cPanel Arasındaki İlişki

Hosting yönetiminde rahat bir şekilde kullanılan Plesk Panel ve cPanel sayesinde artık site sahipleri milyonlarca kullanıcıya hitap etmektedir. Plesk Panel ve cPanel arasındaki ilişki şöyledir:

 • Plesk Panel Windows ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir.
 • CPanel Linux sistemlerde kullanılır.
 • Plesk Panelin ara yüzü akıcı
 • CPanelin ara yüzü karmaşık görünümlüdür
 • CPanel daha hızlı yüklenir
 • Her iki panelde SSL sertifikası kurulumu sayesinde güvenlik açısından iddialıdır
 • Paneller lisanslı olup fiyatları değişmektedir.

Plesk Panel ve cPanel arasındaki ilişkiyi her ne kadar farklı olsa da aslında iki panel kullanım açısından kullanıcıların işini kolaylaştırmaktadır.

Firma Karşılaştırma Hizmeti

Hosting arayan kişilerin işini kolaylaştırmak ve onlara rehberlik etmek amacıyla müşterilerimize iddialı bir şekilde destek hizmeti sunuyoruz. Özellikle Plesk Panel ve cPanel gibi hosting seçimi yapmak isteyenler için sunmuş olduğumuz hizmetleri ziyaretçilerimiz güvenle kullanarak diğer firmalarla karşılaştırma yapabiliyor.

Ayrıca firmamız tarafından müşterilerimizi hosting fiyatları açısından memnun etmek amacıyla firma kayıt hizmeti sunarak hızlı bir şekilde hizmet almalarını sağlıyoruz. Bunun yanında sunmuş olduğumuz Domain ve Whois sorgulama hizmeti sayesinde artık hangi domainin boşta olduğu firmamız sayesinde kolay bir şekilde sorgulanabiliyor.

Sizde firma karşılaştırması yaparak en uygun fiyatlarla hosting ve sunucu paketi almak istiyorsanız rehberlik hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

Ayrıca konuyu basitçe özetleyen aşağıdaki ingilizce videoyu da izleyebilirsiniz. 

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yok.
 • chat
  Yorum yap